قدیمی ها

هر چهارشنبه مجله جدید را ببینید

شورانگیز طباطبائی، چطور هنرپیشه شد و چگونه اوج گرفت

 

شورانگیز طباطباییچاپ شده در مجله ستاره سينما/شماره 68/سال 1353- شورانگیز طباطبائی که قبلا با نام های شاپرک و کاترین در فیلم ها بازی می کرد¡ امروز پرکارترین ستاره ایرانی است. نیاز به چهره های تازه در سینمای ایران روز به روز بیشتر احساس می شود و این نیاز سبب می گردد به تدریج چهره های تازه ای در سینمای ایران ظهور کنند، شورانگیز طباطبائی هنرپیشه ای است که تا قبل از ورود به کار سینما بعلت زیبایی خاصی که داشت بارها برای بازی در فیلم از وی دعوت بعمل می آمد، اما سعی او آن بود که بتواند در فیلم های برجسته تری شرکت کند. وی قبل از آنکه با نام کاترین بازیگر نفش نخست فیلم اکبر دیلماج گردد با نام شاپرک در چند صحنه از فیلم خشم و خون كه هنوز به نمایش در نیامده شرکت جسته بود. اما بخاطر آنکه در آن فیلم نتوانسته بود کاری از خود نشان دهد، از قبول نقش های کوتاه مدت بعدی خود خود داری نمود و در انتظار فرصتی بود که بتواند با ایفای نقش نخست فیلم ها برای خود موفقیتی بدست آورد.

رودکی فیلم که با شرکت ارحام صدر، ایرن و دیانا در صدد تهیه اولین دوره جدید فعالیت خود بود در جستجوی چهره جدیدی بود که بتواند نقش یک توریست خوشگل و تو دل برو را ایفا نماید. به همین جهت با آن که عده زیادی کاندیدای بازی در فیلم بودند، تهیه کننده فیلم شورانگیز را انتخاب کرد و او با نام کاترین بازیگر نقش نخست فیلم شد.

شرکت وی در این فیلم و نمایش آن سبب گردید که یک باره وی مورد توجه فیلمسازان قرار گیرد. بطوری که بلافاصله نقش مقابل ناصر ملک مطیعی را در فیلم اوستا کریم نوکرتیم عهده دار شد فروش سرسام آور فیلم اوستا کریم نوکرتیم در نوروز گذشته باعث شد که کاترین که اینک نام شورانگیز طباطبایی را برای خود انتخاب کرده است، به صورت یک چهره روز درآید. بطوریکه وی بلافاصله قرارداد شرکت در شش فیلم را با فیلمسازان مختلف منعقد کرد و ناگهان دست مزدش از سی هزار ریال به سیصد هزار ریال ترقی نمود !

شورانگیز اینک ستاره روز سینمای ایران است و هر ماه یکی دو فیلم از وی به نمایش در می آید و تا نوروز امسال نیز وقت بازی در فیلم تازه ای را ندارد. بعد از نمایش فیلم اکبر دیلماج از شورانگیز طباطبایی در طی هشت ماه گذشته فیلم های اوستا کریم نوکرتیم، کنیز، این دست کجه، دکتر و رقاصه، آقا رضای گل، مرغ همسایه، به نمایش در آمده است و در این هفته نیز فیلم دروغگوی کوچولو از وی روی پرده است. شورانگیز در حال حاضر فیلم مرد شب را به اتمام رسانده و مشغول بازی در فیلم چشمان بسته، و آقا مهدی پاشنه طلا می باشد.

+ نوشته شده در  شنبه سی ام دی ۱۳۸۵ساعت 11:44  توسط مجتبی نظری  |